Verbalinis aikido
“Jei plyta krenta, geriausias būdas elgtis – pasitraukti”.
Verbalinis Aikido yra reagavimo į žodinę agresiją metodas, kilęs iš Aikido – japonų legendinio gynybos meno principų ir filosofijos, kuriuos suformulavo praktikavęs japonų meistras Morihei Ueshiba, Aikido kūrėjas ir pradininkas, pats teigęs, jog metodo „neišrado“, o tik „atrado“. Šis gynybos menas grindžiamas principu, kad agresijos iš kito asmens situacijose galios centru ir valdytoju gali tapti ją priimantysis asmuo – svarbi jo vidinė ir išorinė pusiausvyra, fizinis, protinis ir dvasinis vientisumas, gebėjimas šeimininkauti savo matymui ir veikimui. Bazinė sąveikos nuostata – „aš nekovoju, nesiekiu nugalėti, nesu tavo priešas“ atskleidžia ypatingą santykį su puolančiu partneriu – pastangas jį priimti, suprasti, iš jo pasimokyti, tuo palengvinant jo puolimo neutralizavimą ir išvengiant žalos.
„Tie, kurie siekia konkuruoti ir būti vieni už kitus geresni, daro siaubingą klaidą. Sutriuškinti, sužeisti ar sunaikinti – blogiausia, ką žmogiška būtybė gali padaryti. Tikrasis būdas – tapti gynėju, užkertančiu kelią tokioms skerdynėms – tai ramybės menas naudojantis meilės jėgą “. Morihei Ueshiba
Verbalinio Aikido koncepcija ir metodai kyla iš tos pačios gynybos meno filosofijos. Čia svarbios yra ne tik „matomos“ elgesio su užpuoliku technikos – kūno kalbos, intonavimo, sakomų žodžių ir sakinių turinio konstravimo technikos. Lemiančiais tampa – vidinio balanso išlaikymo, situacinių tikslų kėlimo sau agresijos situacijose, gebėjimo pačiam atsirasti skirtingose vidinėse pozicijose gebėjimai: pasitraukti iš „taikinio“ pozicijos (padedu tau pajusti puolimo beviltiškumą, nes laukto taikinio nėra!); nuolatos stotis greta puolančiojo ir tapti jo šešėliu (nes „savo šešėlio neužpulsi“); nebėgti ir nesitraukti, o „eiti artyn partnerio“ (norėti žvilgterti pasaulį jo akimis), kt.

Daiva Amankavičienė. Verbalinio Aikido metodo taikymo trenerė nuo 2000 m.
Visos fizinės treniruotės prasideda apšilimu, raumenų tempimo pratimais… Tai, ką darome per Verbalinio Aikido treniruotes – taip pat „apšilimas“ ir nuosavų resursų „tempimo pratimai“ – jie būtini mūsų asmeniniam elastingumui, lankstumui ir emocinių traumų prevencijai. Būtina išmokti paleisti norą būti teisiu! Svarbu gerai „apšildyti“ savo smalsumą, – azartą suprasti kitokią pasaulėjautą. Prigesinti planus, lūkesčius, – juk viskas aplinkui nuolatos kinta. Ramiai stoti į „didžiosios tuštumos“ vidurį ir būti pasirengusiu.
Verbalinio Aikido taikymo vertė:
- Galimybė lengvai dekonstruoti potencialius konfliktus užuomazgos stadijose, jų prevencija.
- Tai būdas išvengti konfliktų eskalavimo, nevaldomo situacijos kaitros didinimo, gebėjimas elgtis su „įkaitusiais“ arba padidinto agresyvumo asmenimis.
- Galimybė nutraukti ydingus įprotinius kito asmens Jūsų puldinėjimus, keičiant savo reakcijos mechanizmą.
- Savo emocinės autonomijos ir ramybės įtvirtinimas, atsparumo kitų pykčiui įgūdžiai. Ypač aktualu tiems, kurie, nuolatos susiduria su piktais ar nepatenkintais asmenimis, nekonstruktyviu elgesiu ir dėl to patiria asmeninę įtampą.
Mokome Verbalinio Aikido nuostatų ir technikų: seminarai – įgūdžių treniruotės, tęstiniai mokymai – patirties auginimo kartu grupės, individualus mokymas, konsultacijos.
Susisiekite
VšĮ „Dialogo vystymo projektai“
TEL.:+370 610 05655
El. paštas: info@dialogoprojektai.lt www.dialogoprojektai.lt